خانه » اخبار کنکور و مدارس (جدید) » هزینه روزهای تعطیل سال گذشته مدارس به علت آلودگی هوا به مردم برگردانده می‌شود (آپدیت ۱۷ اردیبهشت)

هزینه روزهای تعطیل سال گذشته مدارس به علت آلودگی هوا به مردم برگردانده می‌شود (آپدیت ۱۷ اردیبهشت)

هزینه روزهای تعطیل سال گذشته مدارس به علت آلودگی هوا را به مردم برگردانید!

پس از دستور رئیس قوه قضائیه درباره استرداد وجوه غیرقانونی دریافتی از اولیای دانش‌آموزان در تعطیلات متعدد مدارس به علت آلودگی هوا در سال گذشته، وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد، هزینه‌های دریافتی از اولیا به آنان بازگردانده خواهد شد.
به گزارش سایت یک به یک به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، سال گذشته مدارس کشور روزهای زیادی را به علت آلودگی هوا تعطیل بودند و کلاس‌های درس به صورت مجازی برگزار شدند، در شرایطی که اولیای دانش‌آموزان هزینه خدمات رفاهی مانند هزینه سرویس رفت و آمد را به مدارس پرداخت کرده بودند، اما در قبال آن خدماتی دریافت نکردند و همین موضوع موجب نارضایتی خانواده‌ها و تضییع حقوق آنها شده بود.

در پی رقم خوردن این مسئله و در راستای صیانت از حقوق عامه رئیس قوه قضائیه دستور پیگیری این موضوع را صادر کرد.

حجت‌‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در نشست شورای عالی قوه قضائیه در تاریخ 4 بهمن ماه سال 1401، با اشاره به میزان تعطیلی مدارس و مشکلاتی که از این ناحیه متوجه والدین و دانش‌آموزان شده است، گفت: به جز موضوعات مرتبط با مضامین آموزشی و تربیتی که در محل خود قابل بررسی است، یکی از مشکلاتی که به واسطه تعطیلی متعدد مدارس در سال تحصیلی جاری رخ داد، مقوله دریافت وجوه از اولیاء دانش‌آموزان برای هزینه‌های مربوط به سرویس ایاب و ذهاب و تغذیه محصلان بوده است؛ بعضاً اولیای دانش‌آموزان گلایه دارند که با توجه به تعطیلی زیاد مدارس در این سال تحصیلی، پول دریافت‌شده از آنها برای سرویس رفت و آمد و همچنین تغذیه دانش‌آموزان، به آن‎ها مسترد نمی‌شود و حتی در مواردی مدارس برای وصول این چک‌های دریافتی از والدین دانش‌آموزان اقدام می‌کنند.

رئیس دستگاه قضا افزود: بر همین مبنا مطلوب است دادستان کل کشور ضمن شنیدن اظهارات مسئولان مربوطه در آموزش و پرورش و همچنین اولیا، تدابیر لازم را پیرامون رفع این مشکل اتخاذ کند.

پس از این دستور رئیس قوه قضائیه به دادستانی کل کشور، معاونت حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور به موضوع ورود کرد و از وزارت آموزش و پرورش خواست تا در این رابطه توضیحات و اقدامات لازم را ارائه و انجام دهد.

در این باره دادستانی کل کشور، وزارت آموزش و پرورش را مکلف کرد تا ضمن بررسی دقیق موارد و گزارش‌ها با مراکز و مدارس متخلف برخورد قانونی کرده و ترتیبی اتخاذ کند تا وجوه دریافتی غیرقانونی به اولیای دانش‌آموزان مسترد شود.

بر همین اساس و پس از پیگیری‌های دستگاه قضائی، وزارت آموزش و پرورش اخیراً طی نامه‌ای به دادستانی کل کشور اعلام کرده؛ موضوع دریافت شهریه فوق برنامه، سرویس مدارس و غذا توسط مراکز و مدارس غیر دولتی که در ایام تعطیلی‌ها از والدین اخذ شده بود در جلسه سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی طرح و مقرر شد؛ هزینه‌های دریافتی از اولیا به آنها مسترد و یا به عنوان بستانکار در شهریه سال تحصیلی آینده منظور شود.

در ادامه تصویر نامه منتشر شده توسط آموزش و پرورش را مشاهده می‌کنید:

تصویر نامه منتشر شده توسط آموزش و پرورش به دادستانی کل کشور

به‌روزرسانی ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲؛

مدارس هزینه چه چیزهایی را به اولیا برمی‌گردانند؟

سرپرست اداره کل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش درخصوص عودت بعضی هزینه‌های پرداخت‌شده از سوی والدین دانش‌آموزان به مدارس توضیح داد.

پس از پیگیری‌های دستگاه قضایی، وزارت آموزش و پرورش اخیرا طی نامه‌ای به دادستانی کل کشور اعلام کرده موضوع دریافت شهریه فوق برنامه، سرویس مدارس و غذا توسط مدارس و مراکز غیر دولتی که در ایام تعطیلی‌ها از والدین اخذ شده بود در جلسه سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی طرح و مقرر شد هزینه‌های دریافتی از اولیا به آن‌ها مسترد و یا به عنوان بستانکار در شهریه سال تحصیلی آینده منظور شود.

والدین دانش‌آموزان چگونه مبلغ را پس بگیرند؟

شهلا باقری سرپرست اداره کل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در این خصوص گفت: عودت هزینه‌های خدمات ارائه نشده شامل موضوعات مختلف نظیر فوق برنامه، سرویس حمل‌ونقل، غذا و … است و در حوزه سرویس حمل‌ونقل، بعد از اعلام وزارت موضوع در کارگروه ماده ۱۸ سرویس حمل و نقل مطرح و مقرر شد کارگروه سرویس مدارس شامل مدیر، پیمانکار، رئیس انجمن، نماینده اولیا استفاده کننده از سرویس و معاون پرورشی مدرسه تشکیل و براساس روزهای ارائه خدمات در دی ماه محاسبه صورت و درصدی از پرداختی اولیا کسر و به همان میزان از حقوق راننده نیز کسر شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتساپ
تلگرام
درخواست معلم خصوصی