خانه » اخبار کنکور و مدارس (جدید) » شهریه مدارس غیرانتفاعی نجومی شد | 50 تا 70 میلیون!

شهریه مدارس غیرانتفاعی نجومی شد | 50 تا 70 میلیون!

شهریه مدارس غیرانتفاعی نجومی شد | 50 تا 70 میلیون!

طبق اخبار مختلف دریافت شده ثبت‌نام سال تحصیلی جدید در مدارس غیرانتفاعی آغاز شده و بعضی از این مدارس مبلغ دریافتی برای ثبت‌نام مهر ۱۴۰۲ را به خانواده‌ها اعلام کردند. مبالغی که بیشتر خانواده‌ها رو شوکه کرد.

بعضی از مدارس غیرانتفاعی در مقطع ابتدایی مبالغ ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان برای شهریه یک سال تحصیلی در نظر گرفته‌اند. عددی که چند وقت قبل در مدارس غیرانتفاعی متوسطه دوم هم دیده شده بود و اما امسال برای اولین بار در مدارس غیرانتفاعی ابتدایی هم دیده شد و به نوعی رکورد شهریه مدارس ابتدایی شکسته شد!

شهریه بعضی از مدارس متوسطه دوم به عدد ۷۰ میلیون تومان رسیده که در نوع خود بی‌سابقه است.

بعضی از خانواده‌ها اعلام کردند مدارس در قبال دریافت این شهریه‌ها کار چندان خاصی انجام نمی‌دهند و برنامه‌های آموزشی اضافی آن‌ها محدود به کلاس‌های زبان و مهارت‌های کامپیوتر است.

آیا جایی برای رسیدگی به این شهریه‌های نجومی وجود دارد؟

احمد محمودزاده؛ رئیس سازمان مدارس غیردولتی درباره شهریه‌های عجیب مدارس تأکید دارد که «در تعیین شهریه باید تاب‌آوری مردم مدنظر باشد و از شهریه‌های خارج از عرف جلوگیری شود همچنین افزایش شهریه مدارس به‌صورت درصدی نیست و نسبت به عملکرد مدرسه تعیین می‌شود؛ خانواده‌ها می‌توانند شهریه مدارس غیرانتفاعی را در سامانه mosharekatha.ir مشاهده کنند.

او می‌گوید: شورای نظارت مرکزی مدارس غیردولتی هر سال در وزارت آموزش و پرورش با ریاست وزیر تشکیل می‌شود و شهریه مدارس تعیین می‌شود؛ برای تعیین شهریه ۱۵۰ شاخص از جمله ساختمان مدرسه، معلم و کیفیت مدنظر است که هر کدام از شاخص‌ها امتیاز متفاوتی دارد. الگوی شهریه توسط مؤسسان مدارس تکمیل می‌شود و آنها شهریه پیشنهادی خود را اعلام می‌کنند، این رقم در منطقه و استان بررسی و راستی‌آزمایی می‌شود پس از آن سازمان مدارس غیردولتی، مجوز افزایش شهریه را ابلاغ می‌کند، و اولیا می‌توانند در سامانه شهریه را مشاهده کنند.

به‌گفته محمودزاده، هنوز هیچ مبلغی برای شهریه سال آینده مدارس غیردولتی اعلام نشده است و دریافت هر مبلغی برای پیش‌ثبت‌نام بیش از سال گذشته در مدارس غیرقانونی است. اگر خانواده‌ها با افزایشی در شهریه‌ها مواجه شدند که مسئولان مدرسه تقاضای شهریه‌ای بیشتر از سال گذشته را دارند لطفاً در سامانه مشارکت‌ها به‌نشانی mosharekatha.ir اعلام کنند. خانواده‌ها به‌صورت حضوری هم می‌توانند در آموزش و پرورش منطقه و یا شهرستان خود به مسئول مشارکت‌های مردمی و یا به مسئولان حوزه شکایات، موارد را اطلاع دهند.»

 

شهریه مدارس غیرانتفاعی در سال تحصیلی جاری، از ۴.۵ میلیون تا ۳۷ میلیون تومان بود و مدارس این مجوز را داشتند تا ۳۸ درصد شهریه ثابت را بابت فعالیت‌های فوق برنامه دریافت کنند؛ طبق وعده مسئولان وزارت آموزش و پرورش قرار است برای سال تحصیلی آینده، فوق برنامه‌ها از اصل برنامه مدارس جدا شود تا اگر دانش‌آموزی تمایل نداشت ملزم به استفاده از فوق برنامه مدارس نباشد.

اما به نظر نمی‌رسد این موضوع هم جلوی مدیران مدرسه را گرفته باشد و آن‌ها همچنان شهریه‌های نجومی از خانواده‌ها می‌خواهند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتساپ
تلگرام
درخواست معلم خصوصی